معرفی صنایع دستی میناکاری

میناکاری هنر باستانی بوده و از قبل از میلاد مسیح رواج داشته است. این هنر امروزه در شهر اصفهان نیز همچنان پابرجا می باشد و هنرمندان اصفهانی صنایع دستی زیبایی را با هنر میناکاری به وجود می آورند.


هنر-مینا-کاری


محصولات میناکاری شامل انواع شکلات خوری های مینا، بشقاب مینا، تنگ وگلاب پاش مینا، کاسه مینا، گلدان میناکاری مسی و سایر هنرهای دستی می باشد. مینا کاری هنری مبتنی بر نقاشی و طراحی بر روی بدنه های فلزی همچون مس،طلا،نقره و ... می باشد.


گلابپاش-مینا


مینا در واقع لعابی است که از ترکیب لعاب شیشه و اکسیدهای فلزی به دست می آید و باید در کوره با حرارت بالا قرار بگیرد که همانند شیشه سخت شود. به عنوان مثال بر روی یک گلدان میناکاری شده نقشهای مختلفی با ظرافت و دقت بسیار حک میشود که این نقش و نگارهای اسلیمی یادآور طرح های معماری مساجد می باشند. رنگهای فیروزه ای،سرمه ای،لاجوردی،آبی آسمانی و ... عمده ترین رنگهای به کار رفته در این هنر و بر روی محصولات میناکاری می باشند.گلدان-میناکاری-مسی


محصولات این هنر ارزنده یک هدیه با ارزشی برای مناسبتهای رسمی و غیر رسمی می باشد. ظروف میناکاری معمولا از ظرافت خاصی برخوردار هستند اما قابل شستشو نیز می باشند. کافیست برای تمیز نمودن آنها از آب ولرم و صابون استفاده نمایید. بیشترین فلز به کار رفته در این هنر مس می باشد زیرا بر روی این فلز میتوان طرح های نقاشی را با دقت و ظرافت بهتری طراحی کرد. رنگهای به کار رفته در محصولات میناکاری نیز معمولا کوره ای بوده و از دوام و کیفیت بالایی برخوردار هستند.


گلدان-میناکاری-کوچک